Dentální hygiena

Dentální hygiena

Základní kámen, ze kterého vychází naše filozofie. Zub je jedinečná součást lidského těla. Zatím neexistuje plnohodnotná náhrada za vlastní zub. Proto je důležité, abychom se o něj co nejlépe starali. Opravy zubů, které vám jako stomatologové zhotovujeme řeší již vzniklý problém zubu. Důležité je, aby k poškození zubu nejlépe vůbec nedošlo. Pacienti, kteří přijmou díl odpovědnosti za své zdraví potažmo zuby výrazně ovlivní jejich životnost.

Co očekávat od dentální hygieny?

Očekávejte profesionální čištění míst, která jsou špatně přístupná. V těchto oblastech odstraňujeme zubní kámen a ostatní nečistoty. Lze si to představit jako „generální úklid“, který čas od času provádíte i u vás doma. Velký důraz klademe na správné čištění pacientem. Individuálně demonstrujeme u každého pacienta správné techniky čištění zubů. V ústech pacienta zkoušíme jak klasické čištění zubů, tak zkoušku správné velikosti a používání mezizubního kartáčků.

Jak to v ústech funguje?

V puse žijí příznivé i nepříznivé bakterie, které vytváří na povrchu zubu plak. Plak se dá přirovnat k „městu“ kde se bakterie sdružují, žijí a množí. Bakterie se živí cukrem. Cukr přeměňují na kyseliny, které s povrchem zubu reagují a umožňují vznik zubního kazu. Bakterie také vedou k zánětu dásní, který jednoduše poznáte podle krvácení.

Má vliv co jím na bakterie v ústech?

Oproti předchozím generacím máme výrazně nadměrný přísun cukru. Ne nadarmo se cukru přezdívá „bílé zlato“. Je všudypřítomný. Reklama slazených přípravku má velmi silné zastoupení v TV, letácích i jinde. Důležité je nepodlehnout těmto tlakům. Již od útlého věku dítěte je potřeba přemýšlet o jeho stravování. Dočasné (mléčné) zuby se dají zničit kazem už pár měsíců po prořezání. Pokud naučíme již miminko pít slazené nápoje, tak se tento návyk později velmi složitě odbourává. I větší děti jsou však velmi ohroženou skupinu. Zejména prarodiče dost často zásobují své vnoučky nadměrným množstvím sladkých věcí. Je proto potřeba mluvit v rodinách o tom, kolik sladkostí děti konzumují.

Můžu i jinak ovlivnit množství bakterií v puse?

Ano, můžete. Bakterie vytváří zubní plak již po několika hodinách od posledního čištění. Proto je důležité, abychom rozrušili vznikající oblast zubního plaku, tak aby se dále nerozrůstala. K čištění zubů je nejlépe používat měkké kartáčky. Pasta nemá na čištění až takový vliv. Nejdůležitější je správné mechanické čištění kartáčkem, které vás rádi naučíme. Pokud nechcete trávit příliš času v koupelně, můžete sedět v pohodlí křesla a sledovat oblíbený pořad a tento čas výhodně využít k čištění zubů bez pasty. Oblast mezi zuby nejlépe vyčistí správně velký mezizubní kartáček. Ze začátku používání mezizubního kartáčku vám mohou krvácet dásně, nejpozději do 14 dní by se však měl zmírnit zánět dásní a krvácení ustat. I po tomto období lze mít mezizubní kartáček na jakémkoliv místě, abyste jej mohli bez námahy denně používat.

Zejména u dětí je potřeba správné čištění kontrolovat. Rodiče by proto měli až do 8 let věku dítěte každý den zuby dočišťovat. Jednak děti nemají tak silnou vůli, aby čistili kvalitně a dále postrádají i motorické schopnosti pro kompletní zvládnutí potřebných pohybů.