Stomatologie

Stomatologie

Opravy zubů jsou náročnější povahy, než by se na první pohled zdálo. Ústa jsou poměrně malý prostor kde navíc dochází ke slinění a pohybu jazyka. Práci stomatologů lze přirovnat k velmi drobné hodinářské práci. K provedení kvalitního ošetření v těchto pracovních podmínkách je nutné dostatečné množství času, které vám naše zdravotní pojištovny bohužel nedopřejí. Zdravotní pojišťovnou hrazená výplň by měla být zhotovena v průměru do 5 minut. Popravdě, co dokážeme například doma kvalitně opravit do 5 minut? Možná tak zalepíme rozbitý hrneček izolepou, ale nemáme šanci očistit povrch úlomků, připravit vše ke slepení a spoj ještě kvalitně zafixovat a počkat na jeho vytvrzení …

Bílé výplně

Ošetření kazu provádíme fotokompozitními pryskyřicemi. Za příznivých podmínek lze touto výplní opravit velké množství defektů. Tyto výplně jsou vysoce estetické, mechanicky odolné a při správném čištění mají dlouhou trvanlivost.

Endodoncie

Pokud se dostane kaz až do „nervu“ je potřeba tento zub umrtvit (endodontické ošetření). Je nutné vyčistit kořenové kanálky od bakterií v celé délce kořene. Šířku kořenových kanálku lze přirovnat k šířce špendlíku. Postupně je potřeba zvětšovat tuto šířku v plné délce kořenového kanálku. Po zpřístupnění kořenových kanálku opracováváme jejich stěnu strojově pomocí velmi ohebných nikltitanových vrtáků. Během opracování kořenových kanálku používáme vysoce účinnou desinfekci, abychom zničili veškeré bakterie. K úspěchu endodontického ošetření je potřeba desinfikované kořenové kanálky dokonale uzavřít od jejich konce. K tomu využíváme 3D plnění, které vytváří zátku kořenového kanálku.

 Protetika

Zhotovujeme korunky frézované ze zirkonu nebo v kombinaci kovového jádra potaženého keramikou. Oba typy korunek jsou zhotovevy v barvě zubu.

Můstkem nahrazujeme cybějící zuby jeho kotvením na zuby obklopující mezeru. To znamená, že pro připevnění můstku musíme obrousit vedlejší zdravé zuby. Vhodnější alternativou můstku je zavedení implantátu viz. část implantologie.

Overlej nahrazuje pouze stracenou část zubu. Narozdíl od korunky nemusíme pro tuto práci brousit celý zub. Pomocí overleje šetříme maximální množství vlastního zubu.

Imediátní snímací náhrady jsou plastové zubní náhrady, které jsou dočasné. To znamená, že je pacient užívá v období hojení po mnohačetných extrakcích zubů. Období hojení je variabilní, v průměru však trvá minimálně 4 měsíce. Poté se může začít pracovat na definitivních plastových snímacích náhradach, což trvá dalších cca 6 týdnů. Imediátní náhrady kryjí extrakční rány a tím umožnují lepší hojení. Pacient navíc odchází domů esteticky rehabilitován. V době hojení udržují vzdálenost čelistí a chrání čelistní kloub. Přechod na plastové náhrady je pomocí imediátních náhrad snazší, protože se udrží sykavková mezera a pacient nemusí vynaložit takové úsilí, aby se s plastovými zuby naučil mluvit. V mezidobí hojení a zhotovení nových snímacích náhrad umožňují snímací náhrady snazší příjem potravy.

Velká část pacientů nemá bohužel vlastní zuby v pořádku a některé choroby vedou ke zničení zubu i úbytku kosti. Pokud nelze tyto stavy dlouhodobě vyléčit, je pro pacienta nejlepší volba právě ve snímacích plastových náhradách. Tito pacienti si musí uvědomit, že snímací náhrady leží jen na zbylé kosti čelisti a podle jejího stavu se odvíjí pevnost tohoto spojení. Se snímacími náhradami nelze provádět některé věci, na které byl člověk zvyklý. Například pískání, ukusování velmi tvrdé potravy atd. Pokud pacient vyžaduje dokonale funkční a pevný chrup musí zvolit některé implantologické řešení.